VI Niedziela Wielkanocna – 9.05.2021

1. Dzisiaj o godz. 15:00 Msza św. popołudniowa, a po niej Nabożeństwo Majowe.

2. W poniedziałek, wtorek i środę wypadają Dni Krzyżowe czyli Dni Modlitw o urodzaje. Celem Dni Modlitw o urodzaje jest modlitwa o obfite plony ziemi i o Błogosławieństwo Boże w pracy (nie tylko na roli). W te dni będziemy śpiewać Litanie do Wszystkich Świętych i modlitwy przy Krzyżu Misyjnym.

3. W środę po wieczornym Nabożeństwie zmiana Tajemnic Różańcowych.

4. W piątek rozpoczęcie Nowenny przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

5. W sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach o godz. 10 pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Białogłowskiego 12 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przyjmie święcenia diakonatu, wśród nich nasz Kleryk Karol Migut. Pamiętajmy o modlitwie w Jego intencji.

6. W przyszłą Niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Składka na Katolickie Radio VIA, dlatego składka na cele budowlane będzie 23 maja.

7. Bóg zapłać, tym którzy posprzątali Kościół.

8. W poniedziałek na Msze św. o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich Kandydatów do Bierzmowania. Obecność obowiązkowa.

9. Komunikat Wójta Gminy Trzebownisko:
Zawiadamiam mieszkańców Gminy Trzebownisko, że w Domu Ludowym „Gęsiówka” w Jasionce 15 maja 2021 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 zostanie uruchomiony Gminny Punkt Spisowy.
Zainteresowanych wzięciem udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań – metodą samospisu internetowego, serdecznie zapraszamy.

10. Ogłoszenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
Po raz kolejny ruszyła kampania składania wniosków
o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Wnioski należy złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Aplikacja ta udostępniona jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR): www.arimr.gov.pl

11. Przypominamy o obowiązku respektowania wszystkich przepisów wynikających z epidemii.

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Kiedy i komu można udzielić sakramentu namaszczenia chorych?

Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie na skutek choroby lub podeszłego wieku. Może zostać ponownie udzielony, jeśli chory  po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze. Sakramentu tego można udzielić także: chorym przed operacją, jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba; osobom w podeszłym wieku, których siły opuszczają, również wtedy, gdy nie zagraża im niebezpieczna choroba. Chorym, którzy stracili przytomność lub używanie rozumu, można udzielić sakramentu jeśli istnieje prawdopodobieństw o, że jako wierzący prosiliby o to, gdyby byli przytomni. Nie wolno udzielać namaszczenia chorych tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim.

Często pokutuje jeszcze stare określenie tego sakramentu „ostatnie namaszczenie”. Rzeczywiście, może ono być ostatnim, jeśli z różnych powodów ktoś zwleka z przyjęciem tego sakramentu (boi się, że będzie musiał umierać) lub uniemożliwia się choremu wcześniejsze jego przyjęcie. Dlatego warto zatroszczyć się o swych bliskich będących w starszym wieku, schorowanych, pomyśleć o swoich sąsiadach, którzy mogliby skorzystać z łaski tego  sakramentu  i otrzymać umocnienie na czas choroby. Ale próbujmy też roztropnie rozeznać, aby nie było masowego przyjmowania bez głębszej potrzeby i zrozumienia.

W czasie udzielania tego sakramentu namaszczane są czoło i ręce osoby chorej. Ma znaczenie symboliczne. Wyraża, że „sakrament odnosi się do całego człowieka jako osoby myślącej i działającej”. Głowa i ręce są bowiem znakiem całej osoby i jej aktywności w świecie.