II Niedziela Wielkiego Postu – 28.02.2021

1. Dzisiejsza Niedziela to dzień modlitwy, postu i solidarności z Misjonarzami.
Po Mszach św. zbiórka do puszek na rzecz dzieła pomocy Misjonarzom.
O godz.15:00 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym i Msza św.

2. W środę o godz. 17:00 Nowenna do Matki Bożej i Msza św.

3. W tym tygodniu przypada I-wszy czwartek, piątek i I-sza sobota miesiąca.

4. W czwartek w Liturgii święto św. Kazimierza Królewicza i dzień Imienin Ks. Bp Kazimierza Górnego. Pamiętajmy o modlitwie w Jego intencji.

5. Spowiedź z racji I-go piątku w czwartek i piątek od godz. 16:00.

6. Przyszła Niedziela to I-wsza Niedziela miesiąca – adoracyjna. Składka na Seminarium Duchowne w Rzeszowie.

7. Bóg zapłać tym, którzy sprzątali Kościół.

8. W gablocie przy wejściu do Kościoła znajduje się plakat „Diecezjalnej Poradni dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych” z numerem telefonu i z możliwością uzyskania wsparcia od specjalisty z wyznaczonych na afiszu dziedzinach. Proszę o zainteresowanie.

9. W związku z rozpoczęciem okresu rozliczeń podatkowych – Caritas Diecezji Rzeszowskiej przesłał plakat (w gablocie) oraz ulotki (obok gazet) informujące o organizacji pożytku publicznego – Caritas Bliźni w Potrzebie. Dzięki środkom pozyskanym z 1% rzeszowska Caritas pomaga chorym i niepełnosprawnym, poszkodowanym w pożarach lub innych nieszczęśliwych zdarzeniach.

10. Zgodnie z zarządzeniem Władz Państwowych dotyczących liczby osób (uzależniona od powierzchni Kościoła czy Kaplicy) uczestniczących w Nabożeństwach:
– w Kościele Parafialnym może być 55 osób,
– w Kaplicy Sióstr może być 9 osób,
– w Tajęcinie może być 10 osób.
Dlatego w Niedzielę porządek Mszy św. w Kościele o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 i 15:00.

11. W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni (1 osoba na 15 m kwadratowych) Biskup Rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa obowiązuje do odwołania.

12. Przypominamy o obowiązku respektowania wszystkich przepisów wynikających z epidemii.

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Kiedy i komu można udzielić sakramentu namaszczenia chorych?

Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie na skutek choroby lub podeszłego wieku. Może zostać ponownie udzielony, jeśli chory  po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze. Sakramentu tego można udzielić także: chorym przed operacją, jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba; osobom w podeszłym wieku, których siły opuszczają, również wtedy, gdy nie zagraża im niebezpieczna choroba. Chorym, którzy stracili przytomność lub używanie rozumu, można udzielić sakramentu jeśli istnieje prawdopodobieństw o, że jako wierzący prosiliby o to, gdyby byli przytomni. Nie wolno udzielać namaszczenia chorych tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim.

Często pokutuje jeszcze stare określenie tego sakramentu „ostatnie namaszczenie”. Rzeczywiście, może ono być ostatnim, jeśli z różnych powodów ktoś zwleka z przyjęciem tego sakramentu (boi się, że będzie musiał umierać) lub uniemożliwia się choremu wcześniejsze jego przyjęcie. Dlatego warto zatroszczyć się o swych bliskich będących w starszym wieku, schorowanych, pomyśleć o swoich sąsiadach, którzy mogliby skorzystać z łaski tego  sakramentu  i otrzymać umocnienie na czas choroby. Ale próbujmy też roztropnie rozeznać, aby nie było masowego przyjmowania bez głębszej potrzeby i zrozumienia.

W czasie udzielania tego sakramentu namaszczane są czoło i ręce osoby chorej. Ma znaczenie symboliczne. Wyraża, że „sakrament odnosi się do całego człowieka jako osoby myślącej i działającej”. Głowa i ręce są bowiem znakiem całej osoby i jej aktywności w świecie.