Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej – 13.04.2025 r.
1. Dzisiaj w Kościele o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjny, zmiana Tajemnic Różańcowych i Msza św. popołudniowa
2. Jutro Msza św. tylko rano o godz. 6:30 ze względu na spowiedź w dekanacie.
3. We wtorek u nas Spowiedź – równocześnie w Kościele Parafialnym i w Kaplicy Sióstr:
od 9:00 do 12:00 z przerwą od 10:30 do 11:00
od 15:00 do 18:00 z przerwą od 16:30 do 17:00
Na zakończenie spowiedzi Msza św. o godz. 18:00.
4. W środę o godz. 6:30 Nowenna do Matki Bożej i Msza św. W środę nie ma Mszy św. wieczorowej ze względu na spowiedź w Rzeszowie- Staromieściu.
5. Wielki Czwartek:
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Kościele Parafialnym o godz. 18.00 i przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy. Adoracja Rodzin do godz. 23.00
6. Wielki Piątek:
Liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00 Drogą Krzyżową, a na zakończenie przeniesienie Pana Jezusa do grobu i adoracja do godz. 23.00.
Przypominamy że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły od którego nie ma dyspensy.
7. Wielka Sobota:
Poświęcenie pokarmów:
w Kościele: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00
w Tajęcinie o godz. 10:00
w Kaplicy Sióstr o godz. 10.30
Przy poświęceniu pokarmów będzie również poświęcona woda (którą prosimy przynieść ze sobą). Przypominamy, że przez szacunek dla chleba, a także innych pokarmów, nie stawiamy koszyków na posadzce tylko na ławkach lub trzymamy w ręce.
Adoracja w Wielką Sobotę od rana do rozpoczęcia wieczornego Nabożeństwa.
O godz. 10.30 Adoracja Dzieci z Ochronki.
Porządek Adoracji Rodzin na poszczególne dni umieszczony w gablocie. Prosimy nie przychodzić na adoracje w czasie wyznaczonym na sprzątanie Kościoła.
Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 19.00, prosimy przynieść świece.
8. Rezurekcja w Kościele w Wielkanoc o godz. 6.00 i druga Msza św. o godz. 10.00, w Kaplicy Sióstr o 8.30, w Tajęcinie o godz. 11.30.
9. W Niedzielę Zmartwychwstania i drugi dzień Świąt czyli Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Mszy św. popołudniowej o godz. 15.00.
10. Parafialny Zespół Caritas organizuje akcję charytatywną „Wielkanocny Chlebek”, chleb ten zostanie poświęcony w Wielki Czwartek i będzie można go zabrać wychodząc z Kościoła. Ofiary z tej akcji są przeznaczone na potrzebujących.
11. Bóg zapłać tym którzy sprzątali Kościół.
12. 15 czerwca w Katedrze Rzeszowskiej odbędzie się Diecezjalna Uroczystość związana z 50-leciem sakramentu małżeństwa. Chętni Jubilaci z naszej Parafii przeżywające w tym roku Złote Gody, którzy chcą uczestniczyć w tej Uroczystości, proszeni są o kontakt z ks. Proboszczem telefoniczny lub w Kancelarii do 28 kwietnia 2025 r.
13. Bierzmowanie – czwartek 24 kwietnia.
14. I Komunia Święta – 4 maja
15. Rocznica I-szej Komunii św. – 11 maja
SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
Kiedy i komu można udzielić sakramentu namaszczenia chorych?
Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie na skutek choroby lub podeszłego wieku. Może zostać ponownie udzielony, jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze. Sakramentu tego można udzielić także: chorym przed operacją, jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba; osobom w podeszłym wieku, których siły opuszczają, również wtedy, gdy nie zagraża im niebezpieczna choroba. Chorym, którzy stracili przytomność lub używanie rozumu, można udzielić sakramentu jeśli istnieje prawdopodobieństw o, że jako wierzący prosiliby o to, gdyby byli przytomni. Nie wolno udzielać namaszczenia chorych tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim.
Często pokutuje jeszcze stare określenie tego sakramentu „ostatnie namaszczenie”. Rzeczywiście, może ono być ostatnim, jeśli z różnych powodów ktoś zwleka z przyjęciem tego sakramentu (boi się, że będzie musiał umierać) lub uniemożliwia się choremu wcześniejsze jego przyjęcie. Dlatego warto zatroszczyć się o swych bliskich będących w starszym wieku, schorowanych, pomyśleć o swoich sąsiadach, którzy mogliby skorzystać z łaski tego sakramentu i otrzymać umocnienie na czas choroby. Ale próbujmy też roztropnie rozeznać, aby nie było masowego przyjmowania bez głębszej potrzeby i zrozumienia.
W czasie udzielania tego sakramentu namaszczane są czoło i ręce osoby chorej. Ma znaczenie symboliczne. Wyraża, że „sakrament odnosi się do całego człowieka jako osoby myślącej i działającej”. Głowa i ręce są bowiem znakiem całej osoby i jej aktywności w świecie.